Na początek:
Koń
zwierzętaKoń domowy – ssak nieparzystokopytny z rodziny koniowatych.
Ranga: Podgatunek
Kategoria nadrzędna: Koń dziki
Kategorie podrzędne: Koń belgijski, Koń fryzyjski
Konie goracokrwiste:
Koń Czystej Krwi Arabskiej
Koń czystej krwi arabskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych, uważana często za kwintesencję piękna konia. Konie arabskie pojawiły się na Półwyspie Arabskim co najmniej 2500 lat temu.
Koń pełnej krwi Angielskiej
Koń pełnej krwi angielskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych pochodząca z Anglii. Potocznie nazywany "folblutem".
Koń Andaluzyjski
Koń andaluzyjski – jedna z rasy koni gorącokrwistych, a jednocześnie jedna z najsławniejszych ras z Hiszpanii. Koń andaluzyjski pochodzi z półwyspu Iberyjskiego i rozpowszechnił się w całej Europie.
Koń Achał-Tekiński

Konie te słyną z wytrzymałości. Jest to rasa pustynna, więc przystosowała się zarówno do bardzo wysokich temperatur, jak i wyjątkowo niskich. Umie pokonywać bardzo długie dystanse, bez odpoczynku, czy pojenia.
Koń Lipicański
Koń lipicański – niezbyt duży, raczej masywny koń o zwięzłej budowie i wysoko osadzonej, silnie umięśnionej szyi. Profil głowy bywa lekko wypukły, co wskazuje na domieszkę krwi ras hiszpańskich u lipicanów. Maść najczęściej siwa, grzywa pofalowana.
Holenderski koń goracokrwisty
Holenderski koń gorącokrwisty – jedna z ras koni gorącokrwistych. Jest to nowoczesny koń sportowy średniego kalibru, zaliczany do czołówki sportu międzynarodowego.
Koń Fryzyjski
Koń fryzyjski –rasa koni gorącokrwistych pochodząca z historycznej krainy Fryzji. Charakterystyczną cechą tych koni jest ich zazwyczaj kare umaszczenie, bujna grzywa, ogon i szczotki pęcinowe oraz wysokie i efektowne chody.
Konie zimnokrwiste:
Koń Shire
Shire horse to rasa koni, pochodzących z Wielkiej Brytanii. Są to wielkie zimnokrwiste konie, jedne z najcięższych, oraz największych koni świata.
Koń Clydesdale
Konie rasy Clydesdale - szkockie konie zimnokrwiste. Hodowane w Szkocji od XVII wieku. Były początkowo wykorzystywane do orania pól, a w XIX wieku wysłano je do Australii i Nowej Zelandii do pracy w gospodarstwach.
Perszeron
Perszeron – zimnokrwista rasa koni wywodząca się z regionu Le Perche we Francji. Powstała w wyniku wieloletniego krzyżowania się lokalnych ras koni z innymi rasami.
Koń Belgijski
Koń belgijski – najstarsza zimnokrwista rasa konia domowego, wyhodowana w Belgii w wyniku krzyżowania koni miejscowych z dawnymi rycerskimi końmi flamandzkimi, masywnymi brabanosami i ardenami.
Kuce:
Fiording
Koń fiordzki, fiording, fiord – rasa kuca pochodząca z Norwegii. Wysokość od 130 do 148 cm. Waży od 400 do 550 kg . Występują różne odmiany maści bułanej, pręga grzbietowa od ogona po grzywę, kończyny ciemne, zazwyczaj pręgowane.
Haflinger
Haflinger – rasa koni, która została skonsolidowana w Tyrolu pod koniec XIX wieku.
Kuc islandzki
Kuc islandzki – rasa konia wyhodowana w Islandii. Pomimo, że konie są małe, czasem wielkości kuców, większość rejestrów ras wspomina islandy jako konie. Długo żyją i są wytrzymałe.
Kuc szetlandzki
Kuc szetlandzki – rasa koni zaliczanych do kuców, pochodząca z Wysp Szetlandzkich. Jest to jedna z najmniejszych ras występujących obecnie kuców – ich niski wzrost jest wynikiem naturalnego procesu skarłowacenia.
Kuc Connemara
Kuc Connemara - rasa konia domowego z grupy kuców. Wysokość w kłębie: 135 - 148 cm. Kuce Connemara są kucami wierzchowymi. Nadają się na konkursy skoków, ujeżdżenia. Mogą także ciągnąć lekkie wozy, choć najczęściej są użytkowane jako konie rodzinne.
Koń Falabella
Falabella – rasa koni rozwinięta w XIX wieku w Argentynie. Wzięła nazwę od rodziny o tym nazwisku, która przez lata prowadziła jej hodowlę na ranczu Recreode Roca w okolicy Buenos Aires.

/Wykonała Ines miszczyszyn/LOGIN na HOWRSE:Zuza123w i avatar powyżej/
Kunie
OdpowiedzUsuńKunie
OdpowiedzUsuń